Burun Estetiği

Rinoplasti – Burun Estetiği

Rinoplasti Burun EstetiğiRinoplasti ameliyatı için doktor seçimi çok önemlidir. Bu seçimi yaparken geçmişte neler yaptığını görmek istemelisiniz ve doğru karar aldığınıza emin olmalısınız.

Burnu, sırt, yan, uç, büyüklük, küçüklük, irilik, genişlik gibi beğenilmeyen bölgelerini düzelterek estetik, doğal ve yüzle uyumlu olacak şekilde yeniden oluşturmak, burundaki nefes alma sorunlarını ortadan kaldırmak için yapılan burun estetiği ameliyatına rinoplasti denmektedir. Bu operasyonla, burun sırtındaki şekil bozuklukları, burun ucu, burun deliklerindeki genişlik, burnun büyüklüğü veya küçüklüğü, üst dudak ile burun arasındaki açı düzeltilmekte ve değiştirilmektedir. Rinoplasti’nin amacı, yüzle estetik ve doğal görünüm açısından uyumlu, işlevselliğini tam olarak yerine getiren, kişiye özel burun yapıları oluşturmaktır.

Ülkemizdeki insanların genellikle yüzüyle uyumsuz kemikli ve iri burun yapıları olması nedeniyle en sık yaptırılan estetik operasyonların başında gelmektedir. 17-18 yaşından itibaren burnunun görüntüsünden şikayetçi olan ve nefes alma sorunu yaşayan herkes tarafından yaptırılabilen rinoplasti, özellikle genç nüfus arasında son yıllarda çokça rağbet edilen bir işlemdir. Rinoplasti yaptırmanın nedenleri arasında, belirttiğimiz gibi nefes alma güçlüğünün yaşanmasının yanı sıra, modern hayatın getirdiği özgüven konusu ve bu bağlamda beğenilmeme ve etkileyici bir imaj eksikliği kaygısı ön plana çıkmaktadır. Yüzle uyumsuz bir burun, sağlıklı nefes almayı sağlasa da her aynaya baktığında kişinin psikolojisini olumsuz etkileyen bir organ haline dönüşebilmektedir.

 

Sağlığın kokusu burundan geçer

Burnun şekli yüz ifadesini tamamen değiştiren bir role sahiptir. Aynı zamanda fonksiyonel özellikleri gözden kaçırılmamalı, estetik kaygının gölgesinde kalmamalıdır. Burun, sağlıklı nefes almamızı sağlayan,  ses kalitemizi etkileyen ve koku alan bir organdır. Estetik ameliyat sonrasında burun, bu özelliklerini de tam ve kesintisiz olarak sürdürmelidir.

Rinoplasti, zor bir ameliyat mıdır? 

Burun estetiği ameliyatı, herkeste aynı şekilde sonuçlanmayan, sonuçlanmaması gereken bir ameliyattır. Çünkü her hastanın yüz şekli, yüzündeki organların konumlanması farklıdır. Yüzün tam ortasında bulunan ve bakışları açığa çıkaran ya da kapatan burnu yeniden şekillendirirken kaş, göz, dudak, yüz şekli, elmacık bölgesinin yapısını göz önünde bulundurmak gerekir. Bütün bunlar rinoplasti’yi, her yüzde farklı standartlarda uygulanan zor bir estetik ameliyat yapmaktadır.  Yani kişiye özel bir operasyondur.  Burun estetiğinin ülkemizde en çok yapılan estetik ameliyat olması nedeniyle hekimlerin kazandığı tecrübe bu konuda Türk doktorlarını dünyada ön plana çıkarmıştır. Bu da zor ve karmaşık bir işlem olan rinoplasti’den başarılı sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.  Genellikle açık burun ameliyatı tekniği uygulanmaktadır. Genel anestezi altında 1-2 saatte tamamlanan operasyonda hasta ağrı ve acı hissetmez.

Rinoplasti’de hastanın yüzünü güldürecek gelişmeler

Rinoplasti sonrasındaki iyileşme sürecine ilişkin hastaların en çok merak ettiği konu, burun içine tampon uygulamasıdır? Hastaların, ameliyat sonrasında ağrı ve acı çekmesine neden olarak konforunu bozan bu uygulama, artık sağlık durumu dikkate alınarak çok az hastada uygulanmaktadır. Ayrıca ameliyat sırasında ileri teknoloji ürünü aletlerin kullanılması dokularda olan hasarı minimuma indirmekte, dolayısıyla işlem sonrası morluk ve şişlikler daha az görülmektedir. Önceden ameliyat sonrası konulan pansuman süresi daha uzundu. Artık ortalama 7 gün sonra pansumanlar alınıyor ve hasta işine dönebiliyor. Burada unutulmaması gereken konu, iyileşme sürecinde hastanın cilt yapısının, cilt altı bağ dokusu özelliklerinin etkili olduğudur. Bu özellikler hastanın iyileşmesini, şişlik ve morlukların kaybolma süresini belirlemektedir.

 

Summary
Article Name
Rinoplasty Burun Estetiği
Description
Rinoplati ameliyatı için doktor seçimi çok önemlidir. Bu seçimi yaparken geçmişte neler yaptığını görmek istemelisiniz ve doğru karar aldığınıza emin olmalısınız.
Author

Leave a Reply