Uncategorised

MİGREN AMELİYATI VE KALICI MİGREN TEDAVİSİ

Migren ameliyatı ve kalıcı migren tedavisiMigren Ameliyatı ve Migren Tedavisi, insanlık tarihi kadar eskiye dayanan kronik bir hastalıktır. Şiddetli ve sık sık tekrarlayan ağrılarla ortaya çıkan, bu ağrılara bulantı ve kusmanın eşlik ettiği, başın alın, şakak ya da ense gibi tek bölgesini tutan, ışığa ve sese karşı hassasiyet geliştiren, zonklayıcı tarzda 4 saat ile 3 gün arasında süren bir hastalıktır.  

Bugüne kadarki tedavi yöntemleriyle yalnızca atak sıklığı ve şiddeti kontrol altında tutulmaya çalışılan migren hastalığının kalıcı tedavi eden endoskopik migren ameliyatını masaya yatırmadan önce migrenin nasıl bir hastalık olduğuna birlikte göz atalım.

Migren, nedeni bilinmeyen kronik ve ağrılı bir hastalıktır. Kişinin özel, sosyal ve iş hayatında ciddi aksamalar ve sorunlar yaratan bu hastalık bugüne kadar koruyucu ve önleyici ilaç tedavileriyle yönetilmeye çalışılmıştır. Migren Tedavisi, Hastalar arasında “mezara kadar sürecek bir hastalık” olarak bilinen migren daha çok kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Erkeklerden 3 kat daha fazla kadınlarda görülür. Bu durum, östrojen hormon düzeyindeki değişikliklere bağlanmaktadır.

Migren primer baş ağrısıdır. Primer baş ağrıları bütün baş ağrılarının yüzde 90’ını kapsar. Migren de bu ağrı grubunda en çok rastlanan ağrı türüdür. Ağrının primer olarak değerlendirilmesinin nedeni, ağrının herhangi başka bir hastalıkla ilişkisi olmadan baş çevresinde kendiliğinden başlamasıdır.

Migren, hastayı dibe çekiyor

Migren hastalığına genellikle anksiyete ve depresyon rahatsızlığı eşlik eder. Şiddetli ve dayanılmaz türdeki baş ağrıları boşanmalara, intihar teşebbüslerine, gebeliğin ertelenmesine, gebe kalamama korkusuna, kariyer hayatında başarısızlıklara, sosyal hayatın örselenmesine, kişinin özgüven kaybına neden olmaktadır.  

Migren ilaçlarının yan etkilerine dikkat!

Diğer taraftan kullanılan onlarca farklı ilaç zamanla ağrılara karşı etkisiz kalabiliyor. Kronik migren hastalarının bir kısmı kullandıkları önleyici ve koruyucu ilaçların yan etkileri nedeniyle ciddi organ rahatsızlıkları yaşamaktadır. Geçici görme kaybı, böbrek rahatsızlığı, mide ülseri, karın ağrıları, kanama, vücuttaki serotonin düzeyinin artmasıyla hayati tehlikenin ortaya çıkma riski ve daha birçok rahatsızlık ilaçların yan etkileri olarak ortaya çıkmaktadır.  

4 aşamada migren atağı

Migren ataklarının ortaya çıkması 4 aşamada gerçekleşmektedir. Birinci aşamada ağrı atakları başlamadan bir iki gün önce bazı belirtiler gözlemlenir. Sinirlilik hali, depresyon, boyun dokusunda sertlik, aşırı yeme isteği, kabızlık, aşırı hareketlilik bu değişimlerin en belirgin olanlarıdır.

İkinci aşamada auralı migren hastaları, atak başlamadan yaklaşık 1 saat içinde görme bozuklukları,  bacakta karıncalanma ve konuşma bozuklukları gibi belirtiler yaşarlar. Aurasız migren türünde bu tip ön belirtiler olmadan ataklar başlar.

Üçüncü aşamada ataklar başlar. Ağrı, başın genellikle tek tarafını tutar. Başın dört ayrı bölgesinde migrenin tetiklendiği tespit edilmiştir. Ense kökü, alın, şakak ve burun bölgesi migreni şeklinde ağrı lokalize olur. Ağrı zonklayıcı nitelikte, şiddeti orta ve üst seviyededir. Ağrı 4 saatte de sona erebilir, 3 gün de sürebilir. Migren atakları çoklukla ayda birkaç kez yaşanır. Ağrı sırasında parlak ışığa, yüksek gürültüye, parfüm, sigara ve kimyasal nitelikteki kokulara karşı hasta çok hassaslaşır. Midesi bulanır ve kusar. Görmede bulanıklık ve halsizlik ortaya çıkabilmektedir.  

Dördüncü aşama, ağrının sona ermesinin hemen ardından yaşananlardır. Birçok hasta ağrının sona ermesinin ardından, atağın neden olduğu yorgunluk ya da son bulduğu için heyecanlı bir mutluluk duymaktadırlar.

Migreni tetikleyen sebepler

Migren hastaları için bazı faktörler ağrıların başlamasını hızlandırmaktadır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

·       Yükseklik değişiklikleri

·       Uzun yolculuklar, uçak yolculukları

·       Öğün atlamak ya da aç kalmak

·       Her zamankinden az ya da fazla uyumak

·       Kahve, çay, kola gibi kafein içeren içecekler, koruyucu içeren her türlü hazır gıdalar, şarküteri ürünleri, kırmızı şarap

·       Stres

·       Aşırı gürültülü ortamlar, parlak ışıklar

·       Sigara dumanı, çeşitli kimyasal kokular

·       Mevsim değişiklikleri, lodos etkisi

·       Egzersiz ve cinsel aktivite

Kalıcı migren tedavisi


Şiddetli ve uzun süreli ağrılar nedeniyle hastanın, hayatını özürlü yaşamasına neden olan migrenin kalıcı tedavisi 15 yıl önce bulundu. Alın germe ve üst göz kapağı estetiğinde alın bölgesine yapılan müdahalede migreni başlatan sinir dokusunun rahatlatılmasıyla kalıcı tedaviyi sağladıklarını fark eden Amerikalı plastik ve estetik cerrahi uzmanları, yıllar süren bilimsel çalışmalar kapsamında endoskopik migren cerrahi tedavisini geliştirdiler. Nörologların da katkılarıyla geliştirilen kalıcı migren tedavisinde yakalanan başarı oranı yüzde 90’ın üzerinde gerçekleşti. En az 5 yıl süren hasta takiplerinde bu sonuçların kalıcı olduğu kanıtlandı.

Amerika’da, Avrupa’da ve ülkemizde uygulanan endoskopik migren ameliyatı son derece hızlı iyileşmenin elde edildiği, minimal hasarla maksimum faydanın alındığı bir operasyondur. Migreni kronik bir hastalık olmaktan çıkaran, atak ve ağrıları kesin olarak tedavi eden endoskopik migren ameliyatı ense kökü, alın, şakak ve üst göz kapağından gerçekleştirilmektedir. 1 ila 3 santimlik küçük kesilerden mikro kameralarla saçlı deri ile kafatası arasına girilerek bu bölgede migreni tetikleyen duyusal sinir dokusu rahatlatılmakta, serbestleştirilmektedir. Bu sinir dokuları saçlı deri ile kafatası kemiği arasındadır. Böylece ataklar kalıcı olarak önlenmektedir. Ameliyat 1 ila 4 saat sürmekte, hasta aynı gün taburcu edilmektedir.

Ameliyat yarası 8 günde iyileşmekte, migren ağrıları ise 1 aylık süreçte tamamen geçmekte, hasta kalıcı olarak tedavi olmaktadır.

Endoskopik migren ameliyatı tekniğiyle yapılan migren tedavisinde sıklıkla beyine müdahale olup olmadığı sorulmaktadır ki, ameliyat saçlı deri ile kafatası kemiği arasındaki tetikleyici sinirlere yöneliktir. Beyine herhangi bir müdahale, bir yan etki söz konusu değildir.

Summary
Article Name
MİGREN AMELİYATI VE KALICI MİGREN TEDAVİSİ
Description
Migren Ameliyatı ve Migren Tedavisi, insanlık tarihi kadar eskiye dayanan kronik bir hastalıktır.
Author

Leave a Reply