Uncategorised

MİGREN AMELİYATI İLE KALICI MİGREN TEDAVİSİ

Migren Ameliyatı, Migren neden kaynaklandığı tam olarak bilinmeyen, uyarıcıların başın çeşitli bölgesindeki sinirleri tetiklemesiyle yine başın ense, şakak, alın gibi lokalize alanlarında, kusma ve bulantının eşlik ettiği, zonklayıcı ve şiddetli bir şekilde görülen, ağrısı 4 saat ile 3 gün arasında sürebilen, ışık ve sese karşı hassasiyet oluşturan kronik bir hastalıktır.

Bu hastalığın kısa zaman önce bulunan kalıcı çözüm yöntemi olan migren ameliyatını ele almadan önce, migreni çeşitli boyutlarıyla incelemekte yarar var.

Migren en çok görülen baş ağrısı türüdür

Migren, kronik bir hastalıktır. Başın farklı noktalarında kendiliğinden ortaya çıkar. Vücuttaki herhangi bir hastalığa bağlı oluşan baş ağrısı migren ağrısı değildir. Migren primer baş ağrısı olarak tanımlanır. Baş ağrısı türleri içinde en fazla görülen migren ağrı ve ataklarıdır.  Vücutta herhangi bir hastalığa bağlı olan baş ağrısı ise sekonder ağrı tipi olarak değerlendirilir. Baş ağrılarının yüzde 10’unu sekonder baş ağrısı oluşturmaktadır. Tedavisi migren ameliyatıyla değil, ağrıya neden olan hastalığın ortadan kaldırılmasıyla mümkün olmaktadır.

Auralı ve aurasız migren nedir?

Migren kendi içinde iki ayrı grupta incelenir. Auralı ve aurasız migren tipi. Auralı migrene daha az rastlanmaktadır. Aura, belirti demektir. Hastanın atakları başlamadan yaklaşık 1 saat önce atağın habercisi bazı belirtiler ortaya çıkar. Kol ve bacakta karıncalanma gibi duyusal uyarı semptomları, görme alanında kör noktaların belirmesi, gözde ışık patlamalarının yaşanmasının ardından migren atakları başlar. Bütün bu uyarıcı belirtilere aura denir.

Aurasız migren daha yaygındır. Herhangi bir belirti olmadan migren atakları ve ağrı ortaya çıkar.

Migrenin nedeni

Migrenin neden oluştuğu hala bir bilmecedir. Net bir bilgi olmamakla birlikte genetik ve çevresel faktörlerin, vücuttaki bazı kimyasal değişikliklerin migrene yol açtığı gözlemlenmektedir.

Migren ataklarını neler tetikler?

·       Migreni tetikleyen birçok uyaran vardır. Kadınlarda migrenin daha fazla görülmesinin nedeni olan kadınlık hormonu östrojenin düzeyinde adet günleri, hamilelik, menopoz dönemlerinde görülen dalgalanmalar migreni kadınlarda en sık tetikleyen faktörlerdendir.

·       Aspartam ve koruyucu madde içeren hazır yiyecekler, çikolata, şarküteri ürünleri, kırmızı şarap, kafein tüketimi migreni tetikleyebilen uyaranlardır.

·       Migren ataklarına yol açan bir diğer neden ise stres unsurudur.

·       Uyku düzensizlikleri, her zamankinden az ya da fazla uyumak.

·       Görme, koku alma ve işitme duyularının maruz kaldığı parlak ışık, aşırı ses, kimyasal kokular, sigara dumanı migreni tetikleyebilmektedir.

·       Rakım değişiklikler, mevsimsel değişiklikler, basınç değişiklikleri yine migren tetikleyicileri arasındadır.

·       Migrenin en tipik özelliklerinden biri de spora ve cinsel ilişkiye olan hassasiyetidir. Her iki durumda da migren atakları baş gösterebiliyor.

Migren kimlerde ortaya çıkabilir?

Risk grubundakiler şöyle kategorize edilmektedir: Yaş faktörü, ailesel yatkınlık ve cinsiyet. Bu risk faktörleri migren adaylarını büyük ölçüde belirliyor.

Migrende geçici tedavi yöntemleri

Migren son yıllara kadar geçici tedavi metotlarıyla yönetilmeye, kontrol altına alınmaya çalışılan bir hastalıktı. Önleyici ve koruyucu ilaç tedavisi, botoks enjeksiyonu gibi yaygın tedavilerin yanında nöroterapi, akupunktur, masaj, bitkisel destek ürünlerinin kullanılması gibi birçok tedavi yöntemine başvuran hastaların en büyük sorunu, ilaçların uzun süreli kullanımda mide, göz, böbrek gibi organlarda oluşturduğu ciddi yan etkiler ve tedavilerden kalıcı sonuç alınamamasıdır.

Migrende kalıcı tedavi yöntemi

Migrende kalıcı tedavi 15 yıl önce Amerika’da tesadüfen bulundu. Yüz estetiği sırasında alın ve üst göz kapağı operasyonu sonrasında migren ağrılarının tamamen geçtiğinin fark edilmesi üzerine başlatılan bilimsel çalışmalar uzun yıllar devam etti. Migren hastaları ense, alın, şakak gibi migreni tetikleyen ana bölgelerden ameliyat edildi. Sonuçlar ise son derece şaşırtıcıydı. Ameliyatların sonrasında yakalanan başarı düzeyi yüzde 90’ın üzerinde oldu. Hastaların 5-10 yıllık takiplerinde bu tedavinin kalıcı olduğu kanıtlandı.

Plastik ve estetik cerrahlar tarafından bulunan ve uygulanan kalıcı tedavi için tercih edilen endoskopik migren ameliyatı Amerika’dan sonra Avrupa’da, son yıllarda da ülkemizde uygulanmaktadır.

Estetik alanında başarılı operasyonlara imza atan Plastik ve Estetik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen endoskopik migren ameliyatıyla birçok migren hastası, şiddetli atak ve ağrılara kalıcı olarak veda etmiştir.

1 ila 4 saat arasında tamamlanan, migreni tetikleyen ana sinir dokularının üzerindeki baskıyı kaldırarak bu duyusal sinirleri rahatlatan ameliyat tamamen saçlı deri ile kafatası arasında yapılıyor. Beyin ile ilgisi olmayan migren ameliyatının sonuçları en geç 1 ay içinde kendini gösteriyor. Onlarca yıl migren ataklarına tahammül etmek zorunda kalan hastalar, ameliyattan sonraki 30 günlük süreçte migren atak ve ağrılarından kalıcı olarak kurtulmaktadırlar.

Migren ameliyatı için, şu ana kadar uyguladığı tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen, ayda 15 gün migren ağrısı geçiren hastalar genellikle uygun adaylar olarak değerlendirilmektedir.

Summary
Article Name
MİGREN AMELİYATI İLE KALICI MİGREN TEDAVİSİ
Description
Migren Ameliyatı, Migren neden kaynaklandığı tam olarak bilinmeyen, uyarıcıların başın çeşitli bölgesindeki sinirleri tetiklemesiyle yine başın ense, şakak, alın gibi lokalize alanlarında, kusma ve bulantının eşlik ettiği, zonklayıcı ve şiddetli bir şekilde görülen, ağrısı 4 saat ile 3 gün arasında sürebilen, ışık ve sese karşı hassasiyet oluşturan kronik bir hastalıktır.
Author

Leave a Reply