Meme Estetiği

meme estetiğiMeme Estetiği, Estetik ve ideal ölçülerde, dolgun, vücut ile uyumlu, ideal meme başının olduğu göğüslere sahip olmak kadınlar için mutluluk ve motivasyon kaynağıdır. Kadınlık algısını oluşturan göğüslerde olabilecek estetik sorunlar, deformasyonlar kadının hayatını ya da meme büyümesi yaşayan erkeğin yaşamını alt üst edebilecek bir rol oynar. 

Meme estetiği son yıllarda artan operasyon sayısı ve akademik birikimin, teknolojiyle desteklenerek yapılan uygulamalar son derece başarılı yüz güldüren sonuçları da beraberinde getirmektedir. Ülkemizde en sık yaptırılan meme estetiği operasyonunda meme büyütme ilk sırada gelmektedir. Meme büyütme operasyonlarından sonra en çok yaptırılan meme estetiği işlemi ise meme küçültme ameliyatlarıdır. Küçük meme, nasıl kadının psikolojisini şiddetli şekilde bozuyorsa, büyük meme de kadının hem psikolojisini, hem de fiziksel anlamda sağlığını ciddi olarak olumsuz etkilemektedir. Meme estetiğinde 3. sırada meme dikleştirme ve toparlama işlemi gelmektedir. Hemen her kadının hayatında göğüslerin gevşemesi ve sarkması çeşitli nedenlerle görülebilmektedir. Estetik ölçülerden uzaklaşan, sarkan, içi boşalan ve gevşeyen memeler kadının özel yaşamını da olumsuz etkileyebilmektedir. 

Devamını oku: Meme Estetiği

Meme Büyütme Estetiği

meme büyütme estetiği

Meme Büyütme ameliyatıları akıllı silikonlar ile doğal görünüm ve yumuşaklığında yapılmaya devam etmektedir. Gelişen Teknoloji ile hastalar minimum ağrı ile maksimum karşılık almaktadır ve kısa süre de amaçlarına ulaşarak mutlu olmaktadırlar.

Meme büyütme, ülkemizde burun estetiğinden sonra ikinci sırada, meme estetiğinde ise en çok yaptırılan estetik operasyondur. Doğuştan küçük ya da sonradan küçülmüş, meme kanseri nedeniyle bir kısmı ya da tamamı alınmış memeler estetik cerrah tarafından meme büyütme operasyonuyla doğal, vücut ile uyumlu hale getirilerek estetik bir görünüme kavuşturulur. Meme büyütme ameliyatıyla birlikte, göğüslerde başka sorunlar varsa kombine operasyonlar söz konusu olabilmektedir. Örneğin, büyütülecek göğüslerde sarkma varsa, meme büyütme operasyonuyla birlikte meme dikleştirme ve toparlama ameliyatı da yapılarak en etkileyici sonuçlar elde edilmektedir. 

Meme büyütme işleminde uzun vadeli ve kalıcı sonuçlar veren yöntem, meme içine protez ya da imlant denilen, doğal içerikli silikon kullanımıdır. Silikonlar meme dokusu altına yerleştirilerek meme büyütülmektedir. Bu yöntem neredeyse 60 yıldır tüm dünyada uygulanmaktadır. Son zamanlarda vücudun başka yerinden alınan yağ dokusunun meme içine transfer edilerek yapılan meme büyütme işlemi de bir başka yöntemdir. 

Devamını oku: Meme Büyütme Estetiği

Meme Dikleştirme

meme dikleştirmeMeme Dikleştirme ufak dokuşlar ile mümkün olabilmektedir, bu işlemlerin sanatçı eliyle incelikle ve birikmiş tecrübeyle yapılması en iyi sonuçların alınması için çok önemlidir.

MEME DİKLEŞTİRME VE MEME TOPARLAMA 

Meme sarkması, meme estetiği sorunları içinde sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Her kadın diri, dik ve dolgun göğüslere sahip olmak ister. Ancak yaşın ilerlemesiyle birlikte hem küçük, hem de büyük memeler yer çekimine yenik düşerek sarkar. Vücutta görülebilecek hormonal değişiklik, düzensizlik, kilo alıp verme durum, gebelik ve süt verme süreci yer çekimiyle birleşince meme sarkması ve deformasyonları kaçınılmaz olur. 

Meme sarkmasının tedavi yolu “mastopeksi” denilen meme dikleştirme ve toparlama ameliyatıdır. Böylece göğüsler diri, dolgun, sıkı, genç, estetik ve doğal bir görünüme kavuşturulur. Meme dikleştirme ve toparlama operasyonunda sarkık meme dokusu ve meme başı yukarı kaldırılır, gevşeyen ve kalitesizleşen deri bölgesi alınır. Meme başı çevresinde eğer aşırı genişleme durumu oluşmuşsa, operasyon sırasında bu bölge ideal ölçülere gelecek şekilde küçültülür. Günümüzde orta yaş kavramı değişmiştir. Kaliteli yaşam kaygısı, estetik görünüme önem verilmesi, dikkat çekici kadınlık algısının oluşturulması ve devam ettirilmesi meme dikleştirme ve toparlama işlemine yönelik ihtiyacı artırmıştır. 

Devamını oku: Meme Dikleştirme

Meme Başı Estetiği

 

meme başı estetiğiMeme Başı Estetiği, meme başı ve çevresi areola olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgenin estetik ve ideal görünümüne kavuşturulması için yapılan cerrahi işleme meme başı estetiği denilir. Sivri forma sahip göğüslerde meme başı ve çevresinin keskin hatları yumuşatılır. Meme başı, kadın vücudunun en işlevsel bölgelerindendir. Çünkü süt verme döneminde meme başı, anne ile bebek arasında psikolojik bağ kurulmasında önemli bir faktördür. 

En güzel meme başı estetiği nedir?

İdeal meme başı için belirli standart ölçüler vardır. Meme başı, göğsün bütünüyle uyumlu olmalı. Meme başını etrafındaki kahverengi dairenin çapı 4.5 santimetre olmalıdır. Bu daireden meme tenine geçiş yumuşak olmalıdır. Meme başı çevresinin ideal rengi koyu kahverengidir. Meme başının konik bir şekli olmalıdır. 

Meme başı ve çevresindeki bozulmaların neden olduğu sorunlar

Meme başındaki çatlaklar ve meme çevresinde büyüme ciddi boyutlarda olabilir. Bu sorun, kadınların kıyafet seçiminde, kullanımında sıkıntılara yol açar. Kadınlar, meme başı ve çevresindeki sorunlar için geçici önlemlere başvururlar. Meme başları için, sağlıklı olmayan kimyasal içerikli yapıştırıcısı olan petler, terleten kalın sutyenlerle meme başının yol açtığı sorunlar önlenmeye çalışılır. Deformasyonlar, kadının özgüvenini örseler ve bu da özel hayatına olumsuz yansıyabilir. 

Devamını oku: Meme Başı Estetiği

Erkeklerde Jinekomasti ve Meme Küçültme

Erkeklerde Jinekomasti ve Meme KüçültmeErkeklerde Jinekomasti ve Meme Küçültme, Kadınlardaki büyük meme oluşumu sorunu bazı erkeklerde de görülebilmektedir. Vücuttaki hormanal değişiklik ve dengesizlikler, göğüslerde yağlanma, ailesel yatkınlık gibi temel faktörler, erkeklerde kadın memesine yakın, belirgin büyüklükte meme büyümesine yani jinekomasti sorununa yol açmaktadır. Belirgin ve gelişmiş göğüs kasları jinekomasti olarak değerlendirilmemelidir. Jinekomasti rahatsızlığı olan erkekler, belirgin, sarkık ve kadın memesine benzeyen göğüsleri nedeniyle pskilojik sorunlar yaşar. Kendini sosyal ortamlardan uzak tutar, göğüslerinin belirgin olmasından rahatsızlık duyarlar. Özellikle yaz aylarında tişört gibi ince kıyafetlerin altından göğüsleri belirgin olarak kendini gösterir. Bu yüzden kıyafet seçiminde sorunlar yaşarlar. Özgüvenleri örselenir. Beğenilmeme kaygısını kapılırlar. Erkek ve kız arkadaşlarıyla olan iletişimleri azalır, kendilerini gizlemek ve çevrelerinden soyutlamak zorunda hissederler. 

Jinekomasti genellikle 10 ile 16 yaş aralığında görülür. Meme büyümesinin yüzde 65’i ergenlik döneminde oluşur. Ergenlik dönemindeki jinekomasti oluşumunun yüzde 70’i iki yılda, yüzde 90’ı üç yılda kendiliğinden ortadan kalkar. İlerleyen yaşlarda da yağ birikmesi faktörü jinekomasti oluşumuna yol açabilmektedir. Ergenlik öncesinde, ergenlik döneminde ve sonrasında meme büyümesine yol açan asıl neden kandaki kadınlık hormonunun erkeklik hormonundan daha fazla olmasıdır. 

Devamını oku: Erkeklerde Jinekomasti ve Meme Küçültme

MEME BÜYÜTME ESTETİĞİNDE AKILLI SİLİKONLA DOĞAL GÖĞÜS DÖNEMİ

Meme estetiği içinde Türkiye’de en çok yaptırılan uygulama meme büyütme ameliyatıdır. Çünkü ülkemizdeki kadınların göğüsleri vücut ölçüleriyle orantısız bir şekilde küçük gelişiyor. Bunun birçok nedeni var. Başka yazılarımızda bu nedenleri ele alacağız. Bu yazımızda meme büyütme operasyonuna, ameliyat sırasında kullanılan akıllı silikonlara, ortaya çıkan ve hasta memnuniyet çıtasını en üst seviyeye getiren akıllı silikon yerleştirmesine, kalıcılığı uzun yıllar sürecek doğal göğüsleri nasıl oluşturduğumuza değineceğiz. Meme büyütme ve silikon tipleri, dayanıklılığı, kullanışlılığı, doğal görüntü verip vermemesi ve daha birçok soruyu ve yanıtlarını burada hep birlikte inceleyelim. Eminiz ki eğer meme büyütme ameliyatı yaptırmak istiyorsanız akıllı silikon soru ve yanıtları kararınızda önemli bir aşama kaydetmenize, aklınızdaki soru işaretlerini gidermenize yardımcı olacaktır. 

Meme Büyütme

Göğüs ölçülerim çok küçük, başarılı bir meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum. Günümüzdeki meme büyütme ameliyatında başarıyı garantileyen faktörler nelerdir?

Artık günümüzde meme büyütme ameliyatı tek başına, yani sadece ölçüleri büyüterek yapılmıyor. Çünkü bu tek başına yeterli değil. Yeterli olsaydı, yarım top şeklinde sonuçlanan göğüs ameliyatları hala yapılıyor olurdu. Beden ölçüleriyle uyumlu, göğüs dekoltesini, kıvrımları, simetrisi, hacmi, dolgunluğu, dikliği ve sıkılığıyla estetik ölçülere sahip göğüs formlarına ulaşmak ve bu özelliklere sahip göğüsler artık meme büyütme ameliyatıyla elde ediliyor. 

Silikon teknolojisinde ulaşılan nokta, kullanılan tıbbi implantların maksimum düzeye çıkan kalitesi, estetik cerrahide ulaştığımız bilgi birikimi ve tecrübe meme estetiğinde, meme büyütme ameliyatlarında planlanan ölçüdeki göğüslerin doğal ve estetik olmasına, yüz güldürücü sonuçlar almamızı sağlamaktadır. 

Meme büyütme estetiğinde en etkili implant hangisidir?

Tıbbi içerikli silikon olan akıllı silikonlardır. Akıllı silikonlar, silikon teknolojisinde gelinen son noktadır. 

Akıllı silikonlar Türkiye’de mi üretiliyor?

Tıbbi akıllı silikonlar ülkemizde üretilmiyor. Dünyada yaklaşık 5 büyük üretici tıbbi silikon üretiyor. Amerika’da üretilen tıbbi silikonlar ülkemizde en çok kullanılan, tercih edilen silikonlardır. Son dönemde meme büyütme estetiğiyle özdeşleşen tıbbi silikon kavramı ülkemize 1980’lerde girmeye ve estetik tıp alanında giderek artan bir biçimde kullanılmaya, talep görmeye başladı.  

Meme Büyütme Akıllı Silikonlar

Meme büyütme ameliyatı olmayı düşünüyorum. Göğsümün içine yerleştirilecek silikon doğal maddelerden mi yapılıyor? İçeriğinde neler var? 

Meme büyütme ameliyatında kullanılan tıbbi silikon üretimi gerçekten hassas aşamalardan geçmektedir. Çünkü burada önemli olan insan sağlığıdır. İnsan bedeniyle tam bir uyum içinde olması, vücuda herhangi bir zarar vermemesi gerekmektedir. Tıbbi silikon, meme büyütme ameliyatında kullandığımız silikonlara verdiğimiz isimdir. Silikon maddesi, tabiatta en sık karşılaşılan elementlerden olan silisyum kumlarından elde edilir. Silisyum da en çok deniz kumunda bulunur. Silisyum maddesi insan bedeniyle son derece uyumludur. Allerjik bir reaksiyon ya da vücudun reddetme ihtimali neredeyse sıfırdır. Silisyum bu yüzden tıpta en çok tercih edilen elementlerdendir. Bu yüzden meme büyütme ameliyatında kullandığımız tıbbi silikonlar son derece güvenli implantlardır. 

Meme içine yerleştirilen silikonlar doğal maddelerden mi üretiliyor?

Meme büyütme estetiğinde kullanılan silikonlar son derece hassa süreçlerden geçmektedir. Silikon doğada en yaygın bulunan elementlerden olan silisyum kumlarından elde edilmektedir. Silisyum ise en çok deniz kumunda bulunur. İnsan bedeniyle en uyumlu doğal maddedir. Alerjik reaksiyona neden olma ihtimali son derece düşüktür. Bu yüzden tıp alanında en çok tercih edilen maddelerdendir. Hatta kalp kapakçıkları, diz eklem protezleri, meme implantları silikon çeşitlerinden yapılmaktadır. Meme büyütme estetiğinde kullandığımız silikonlara  “tıbbi silikon” diyoruz. 

Kadınları en çok mutlu eden göğüs ölçüleri hangileridir?

80 B-C ya da 85 B-C göğüs ölçüleri birçok kadın tarafından tercih edilen ve mutluluk kaynağı olan göğüs oranlarıdır. 

Ameliyat öncesinde planlanan ve hastanın yüzünü güldürecek göğüs ölçülerine ulaşmak için hangi kriterler göz önünde bulundurulur?

Göğsün şekli ve hacmi, göğüs arasındaki mesafenin boyutu, başka bir deyişle ayrık ya da bitişik olması, kişinin bel, kalça ve omuz genişliği, göğüs kafesinin şekli, boy ve kilo göğüs büyütme ameliyatını planlarken temel aldığımız, ameliyatı etkileyecek faktörlerdir. Bu titizliğin gösterilmemesi durumunda, hastanın arzu etmediği, doğal durmayan, göğüs kafesinde adeta ödünç duran göğüsler ortaya çıkabilmektedir. 

Vücudum ve omuzlarım geniş, göğüslerim küçük. Meme büyütme ameliyatı olursam, hangi silikon şekli estetik ve doğal görünümlü, vücudum ve göğüs kafesimle uyumlu göğüs şeklini ortaya çıkarır?

Vücudunuz şekline, ölçülerilerine uygun silikon tipi seçilir. Çünkü doğal bir görünüm elde edilmesi amaçlanır. Bu noktada akıllı silikonların önemi ortaya çıkmaktadır. Vücudunuz uzun ve omuzlarınız geniş ise tercih edilecek tıbbi ve akıllı silikon tipi, orta kısımları daha dolgun ve uzun olan tıbbi silikon tipidir. Eğer dar bir omuz yapınız varsa damla formu dediğimiz tıbbi ve akıllı silikon tipini kullanıyoruz. 

Meme büyütme ameliyatında dekolte bölgesiyle ilgili ne gibi kriterler dikkate alınıyor?

Meme büyütme estetiği operasyonunda dekolte bölgesi, yani göğüs kafesi dediğimiz bölge dikkat edilmesi gereken başlıca faktörlerdendir. Birkaç örnekle açıklayalım: Göğüs kemiğinin çıkıntılı, göğüs kafesinin ortasının çökük, köprücük kemiği belirgin, kaburgalarının alt kenarları çıkık olabilir. Bütün bu detaylar titizlikle değerlendirilerek kaburga kemiklerinin şekline, kıvrımlarına, göğüs kemik yapısına ve dağılımına göre şekil alabilen tıbbi akıllı silikonlar kullanılır. Dolayısıyla sonuçlar son derece etkileyici olur. Dikkat çeken, estetik bir duruşu olan göğüs dekoltesi yaratılır. 

Akıllı silikonlarla kaç farklı göğüs modeli gerçekleştirilebiliyor? Yani her göğüs yapısına ve hastanın arzuladığı göğüs şekline uygun farklı göğüs modelleri ortaya çıkarılabiliyor mu akıllı silikonlarla?

Özellikleri sayesinde akıllı silikonlarla 300’den fazla göğüs modeli ortaya çıkarabiliyoruz. Bu modeller kesinlikle vücut yapısıyla uyumla, doğal görünümlü, doğal kıvrımlara sahip, göğüsler arasında simetri sağlayan, göğsün, hacim, pozisyon ve şeklindeki estetik sorunları gideren abartısız ve yakışan göğüs formlarıdır. 

Akıllı silikonların en temel özelliklerini merak ediyorum. Bunlar ve bu tıbbi silikonların yararlarını, farkını ameliyat sonrasında nasıl göreceğiz.

Akıllı tıbbi silikonlar şeklini ilk günkü gibi koruma özelliğine sahiptir. Göğüs bölgenizi etkileyen farklı hareketlerde ve yüzükoyun yatma durumlarında deforme, şekil bozukluğu oluşmaz. 

Kişiye özel göğüs modellemesi yapılmasına imkân verir. 300’den fazla farklı ölçü, hacim ve şekilde göğüs formlarının ortaya çıkarılmasını sağlayan bir avantaja sahiptir. 

Son derece güvenilirdir, Amerikan FDA onaylıdır. Üst düzey tıbbi silikondan üretilir. İçinde kimyasal karışım yoktur. Bu yüzden hemen hiç alerjik reaksiyona yol açmaz. 

Akıllı silikon denmesinin nedeni, içindeki silikonun hafızalı olmasıdır. 

Doğal meme kıvrımı ve şekline sahiptir. 

Yırtılma, delinme, patlama gibi kazalar bu silikonlarda söz konusu değildir. 

Akıllı silikonlar sarkık meme görüntüsünü, hacim kaybını, memeler arasındaki mesafe sorunlarını ortadan kaldırır. 

Akıllı silikon ile meme büyütme estetiği ameliyatı nasıl gerçekleştirilmektedir? 

Hastanın arzu ettiği göğüs şekli, talepleri de dikkate alınarak ameliyat planlanır. Hastanın beden ölçülerine ve taleplerine göre kullanılacak silikonun şekli ve boyutları belirlenir. Silikonlar genel anestezi altındaki hastaya meme altından açılan kesilerden süt bezlerini, dolayısıyla annenin emzirmesini etkilemeyecek şekilde meme içine yerleştirilir. Hasta 1 ya da 2 gün hastanede yattıktan sonra hastaneden taburcu edilir. Oluşacak hafif düzeydeki ağrılar ağrı kesici ilaçlarla önlenir. Konforlu ve sağlıklı bir iyileşme süreci için hastalarımız 4 hafta boyunca özel sutyen takarlar. Silikonların oturması 2 ya da 3 ayı bulmaktadır. Bu süre sonunda, doğal kıvrımlara sahip, estetik olduğu belli olmayan, vücut ölçüleriyle uyumlu, göğüs dekoltesini dikkat çekici bir atmosfere kavuşturan göğüslere sahip olan hastalarımız, küçük göğüslerinden eser kalmadığı için kendiyle ve çevresiyle daha barışık bir hayata merhaba demektedir. Bu operasyonun kalıcılığı genellikle ömür boyu sürmektedir. 

Kök Hücre İle Meme Büyütme

Kök Hücre İle Meme Büyütme Nasıl Olur?

Bu işlemi yaptıracak olan kişinin vücudundan uygun oranda vücut yağı alınarak ayrıştırılır bu sebeple kişinin doğru ölçüde yağa sahip olması gerekmektedir. Hastanın kendisinden alınan bu yağ ile 2 bedene kadar meme büyütme mümkün olmaktadır. Detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Jinekomasti Nedir ve Neden oluşur?

Jinekomasti Erkekler de Meme BüyümesiJinekomasti erkeklerde göğüslerin olması gerekenden çok daha büyük olduğu durumda göğüs bölgesine cerrahi olarak müdahale edilmesine deniyor. Günümüzde hormonlu gıdaların tüketilmesi, aşırı alkol tüketimi, hormonsal bozukluklar, kullanılan ilaçlar, bazı hastalıklar (siroz, troid, böbrek hastalıkları) erkeklerde göğüslerin normalden büyük olmasına ve jinekomasti ameliyatlarının daha fazla yapılmasına neden oluyor. Bazen hiçbir sebep olmadan göğüsler genetik olarak büyük olabilir. Bu,  erkekleri görüntü olarak rahatsız edici bir durumdur. Özellikle ergenlik dönemindeki erkek çocuklar psikolojik olarak etkilenmektedir.

Erkeklerin %40’ ından fazlasında görülen göğüs büyüklüğü problemi, genellikle ergenlik çağında yani, 13-14 yaş civarında görülmeye başlar. Hormonların dengelenmesiyle göğüsler kendiliğinden küçülmesi beklenir. Bu dönemde erkek çocuğuna yaklaşım, çok çok önemlidir. Jinekomasti düşünülmeden evvel, ergenlik çağındaki hastanın yaklaşık 2 yıl kontrol altında tutulması gerekir. İki yıl sonunda herhangi bir küçülme olmazsa müdahale edilebilir.

Öncelikle erkek göğsündeki büyümenin sebebi araştırılmalıdır. Bunun için hormon testleri, karaciğer testleri, ultrason testi yapılmalıdır. Yapılan testler sonucu, göğüsün büyüklüğü, sarkma durumu göz önüne alınarak, ameliyatla göğüs dokusu, duruma göre de fazlalık derinin alınması yapılır.  Bazen sadece şişmanlama nedeniyle büyüyen erkek göğüslerindeki yağ, liposuctionla giderilebilir.

Ameliyat, lokal veya genel anesteziyle yapılır. Göğüs ucunun etrafındaki koyu renkten ufak kesi ile fazlalık doku çıkartılır. Aynı gün eve gidilebilir. Göğüs büyüklüğüne göre iltihap birikmemesi için diren konabilir. Diren1-2 günde çıkartılır. Göğüste morluk, şişlik, hassasiyet olması normaldir. Bu bir haftaya kadar geçer. Ağrı kesiciler kullanılır. Özel korse kullanılmalıdır. Bu 2-3 hafta çıkarılmamalıdır. Bu korse ağrıyı ve şişkinliği azaltıp, hastayı rahatlatır. Göğüs 1 ay kadar dış etkilerden korunmalıdır. Ağır spor yapılmamalıdır. 

Jinekomasti ameliyatlarının bir başka yolu ise, göğüs içindeki yağ haznesinin mevcut alanda eritildikten sonra kanüllerle dışarı alınmasıyla da yapılabilir. Bu şekilde hasta çok daha konforlu bir iyileşme süreci yaşar. Yarası çok daha çabuk iyileşir. Kesi yapılmadığı sadece mikro girişlerle yağ dokusu çıkarıldığı için, alanda kesi izi yapılmadan son derece kolay olarak gerçekleştirilir.

Jinekomasti ayrıca endokrin sistem bozukluğu olarak da bilinmektedir http://www.bulentcihantimur.com/estetik/vucut-estetigi/jinekomasti . Çoğu zaman içeride gelişen dokunun kanserli hücre olabilme ihtimaliden dolayı, erkek memesindeki bu dokunun alınması önerilir. Bugün genç erkeklerin %70’inde, yeni doğan erkek bebeklerde, ergen erkeklerde, hormonal değişikliklerin etkisiyle geçici de olsa bu tarz bir büyüme sorunu ile karşılaşılmaktadır. Özellikle yenidoğan bebeklerin materyal hormonların yani anneden geçen hormonların etkisiyle bu tarz bir büyüme yaşaması, ortalama 1-2 ay içerisinde düzene girerek kaybolma eğilimi içerisine girer. 

Jinekomasti gelişimi genellikle benign pubertal değişiklikleri ile ilişkilidir; ergen erkek çocuklarda, durum genellikle psikolojik sıkıntı kaynağıdır. Ancak, puberte jinekomasti vakalarının% 75'i tedavisiz başlangıcından itibaren iki yıl içinde jinekomasti ameliyatıyla çözümlenir. Nadir durumlarda, jinekomasti bazı hastalıkları tetiklediği ve birlikte oluştuğu bilinmektedir. Kısaca sağlıklı olsun olmasın, herhangi bir tetikleyici sebep olsun olmasın Jinekomasti bütün erkeklerde görülebilir. Jinekomastiyi tetikleyen klinefelter sendromlu ya da sistem bozukluklarına sebep olan bazı kanserler, endokrin sistemi nedeniyle doğal düşüşe girebilir ya da yaşlı erkeklerde bazı ilaçların kullanımı ile veya metabolik disfonksiyon ve testosteron üretimi ile artuş gözlemlenebilir.

Jinekomasti gelişiminden sorumlu olduğu düşünülen endokrin sistem bozuklukları estrojenlerin / androjenler üzerinde bugün pek çok araştırma yapılıyor. Östrojen ve androjenlerin düzeyleri hastalarda normal yani hormonel yaısına uygun olsa dahi jinekomastinin oluştuğu gözlemlenebiliyor. Bu tarz durumlarda ise, konunun kilo sorunu ve ya genetik alt yapıyla paralel bir gelişim gösterdiği düşünülüyor. Jinekomasti sorunu genellikle hemen teşhis edilir, doktor ayrıntılı öykünüzü dinler ve fiziki muayene sonrası sizi konu hakkında bilgi sahibi yapar. Eğer hormonal sebeplere bağlı olmadığını düşünüyorsa derhal müdahale ederek, çözüm yoluna gidilir.  

Fakat hormonal bir sorundan kaynaklandığını düşünüyorsa da, öncelikle hormon ve tetikleyici nedenler çözümlenmeye çalışılır. Bu şekilde sorun kökünden çözümlenmediği sürece, mevcut alanda tekrar yağ birikimin oluşması olasıdır. Bu sebeple öncelikle sorun neyden kaynaklanıyorsa önce tedavi edilir sonra jinekomasti ameliyatı düşünülür.

Jinekomastinin klasik özelliği lastik veya glandüler dokuların erkek meme büyümesini tetikliyor olmasıdır. Derialtı altında palpe göğüs dokusu ile areola yumuşak aksinden meme başının yağ dokusuna kadar olan alanda birikim gözlemlenir. Bu genişleme bir göğüste ya da her iki göğüste de oluşabilir. Bazen erkek meme ucundan süt geldiği gözlemlenir, bu da aslında iç haznede bulunan tümörün, prolaktin hormonu salgılamasından kaynaklanan bir durumdur. Sütlü tahliye sorunu her jinekomasti sorunu yaşayan bireylerde görülmez, sadece ve sadece tümörün plrolaktin salgılama kapasitesine bağlıdır. Eğer jinekomasti meme içinde prolaktin salgılayan bir tümör var ise, bu durum yaşanır. 

Erkek meme kanserini düşündüren jinekomasti çeşidinde ise, tümör varlığı ve 2 meme arasındaki asimetrik düzen durumudur. Eğer bu tarz bir sorun yaşanıyorsa, derhal bir doktorun konu hakkında geniş çerçeveli bir araştırma ve tedavi programı hazırlaması gerekir.

Jinekomasti erkeklerde meme büyümesine yol açar çünkü hormonlarda östrojen üretiminde bir artış, androjen üretimde azalma ya da bu iki faktörün bir kombinasyonu ile değişim yaşadığı gözlemlenir. Jinekomastide östrojen boyutu arttığı zaman bu hormon bir büyüme hormonu olarak görev yapar ve erkek meme dokusunu büyütür. Fakat yapılan son araştırmalar jinekomasti nedeninin yaklaşık% 25'inde bilinmeyen, çözümlenemeyen bir alt yapının da varlığı söz konusudur.

Kız bebek yada erkek bebek fark etmeksizin, yeni doğanların her iki cinsiyetinde de  bebekler doğuma yaklaşırken veya yaşamın ilk haftalarında meme gelişimi gösteririler. Gebelik sırasında plasenta androjenik hormonlar üretir. DHEA ve DHEA sülfat östrojenik hormonları, estron ve estradiol gibi…  Bu östrojenler plasenta tarafından üretilen sonra, bunlar bebeğe de geçer ve böylece bebekte geçici bir jinekomasti sorunu oluşur. Geçici olan bu sorun yani bebek jinekomastisi genellikle iki ya da üç hafta sonra düzelir. Ergenlerde Jinekomasti genellikle on ve on iki yaşları arasında başlar ve genellikle on sekiz ay sonra kaybolur. Azalan testosteron düzeyleri ve derialtı düzeyinde yağ dokusu fazlalığı, normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak görülen yaşlı erkeklerde jinekomastiye yol açabilir. Bu aynı zamanda senil jinekomasti olarak da bilinir. Bu erkeklerde artan yağ dokusu gibi östrojenler testosteron olarak androjenik hormonların artmasına neden olur. İnsan vücudu eğer yeterli beslenme düzeyinde değilse yine testosteron seviyeleri düşer ve böbreküstü bezleri böylece hormonal dengesizliğe neden olan östrojen üretmeye başlar ve Jinekomasti oluşabilir.  Normal beslenmeye yeniden başladıktan sonra düzelir. 

Jinekomasti http://www.estetikinternational.com.tr/jinekomasti.html vakalarının yaklaşık % 10-25 b’lik bir kısmı ilaç kullanımına bağlı olarak geliştiği tahmin edilmektedir. Bu şekliyle fizyolojik olmayan jinekomasti olarak bilinir. Jinekomastiye neden olduğu bilinen ilaçlar ketokonazol, simetidin, gonadotropin salgılatıcı hormon analogları, insan büyüme hormonları, insan koryonik gonadotropin, antiandrojenler gibi bikalutamid, flutamid ve spironolakton, 5-alfa-redüktaz inhibitörleri gibi finasterid ve dutasterid…

Böbrek yetmezliği genellikle jinekomasti gelişimine katkıda bulunabilir. Diyaliz, böbrek yetmezliği jinekomastiyi azaltabilir. Ayrıca, birçok böbrek yetmezliği hastaları testosteron üretimi ve testiküler hasar baskılanmasından dolayı bir hormonal dengesizlik yaşarlar, üre yüksek düzeydedir ve bu da jinekomastiyi tetikler.

Karaciğer yetmezliği veya siroz, alkolik karaciğer hastalığı olanlarda jinekomasti gelişimi açısından risk altındadırlar.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz. SEO