Meme Büyütme

MEME BÜYÜTME AMELİYATLARI KAÇ ÇEŞİTTİR

Meme Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatları Kaç Çeşittir tüm merak ettiklerinizi tek bir makale de bir araya getirmeye gayret gösterdik. Kadınlarda meme hacmi ergenlik döneminin sonlarında tamamlanmış olur. Meme hacminin yetersiz olduğunu düşünen kadınlar ise bu durumu gizlemeyi, geçici ya da kalıcı şekilde çözümlemeyi kafaya koymuşlarsa eninde sonunda bu duruma bir çözüm getirirler. Ancak günümüzde meme büyütme konusunda birçok farklı yöntem ve metot akıl karışıklığına ve bilgi kirliliğine neden olmaktadır.

Meme Büyütme

Meme büyütme için kullanılan yöntemler

Yetersiz meme hacmini geçici olarak kamufle etmeye yarayan destekli sütyenler bu problemden muzdarip birçok kadının kurtarıcısı olsa da, özellikle yaz mevsiminde ve tatillerde destekli sütyen kullanmak oldukça konforsuz bir durumdur. Denizden çıktığınızda, dar kesimli bir elbise giydiğinizde bu çamaşırlar sizi rahatsız eder. Duble destekli çamaşırların dışarıdaki yuvarlak görüntüsü doku olarak da kalın bir yorgan hissine benzer. Dolayısıyla yetersiz meme hacmini gizlemek en çok da yaz mevsiminde kadınlar için zordur.

Meme büyütmek için kişi önceleri kolay yollardan çözümler denese de, buradan aradığını bulamayan birçok kadın daha sonraları plastik cerrahların kapısını çalmaya başlar.

Bu kolay yoldan denenen uygulamalar nedir?

Piyasada meme büyütme vaadiyle satılan çeşitli tablet ilaçlar, kremler, yağlar ve bitkisel karışımlar vardır. Bu tip ürünlerin satışı ne yazık ki ticari bir kaygı taşıdığı için ne derece etkili olduğunun garantisi olmadan, kişi bilinçsizce kullanırsa çeşitli hormonal problemlerle, kistik durumlarla ya da istenmeyen sağlık sorunları ile karşılaşabilir.

En güvenli meme büyütme yöntemi hangisidir?

Şöyle düşünün; memeyi olduğundan daha büyük göstermek için mutlaka içerden ona bir destek gerekecektir. Dolayısıyla bu desteği sağlayan en etkili, hızlı ve güvenli yöntem “Meme Büyütme Operasyonu” dur.

Bunun cerrahi bir yöntemle yapılacak olması kişiyi başlarda korkutsa da, aslında bu içeriği ne olduğunu bilmediğiniz tabletleri aylar boyunca kullanmak ya da formülü belli olmayan ürünleri kullanmaktan çok daha ehil ve güvenli bir işlemdir. Üstelik ödediğiniz paranın karşılığını alır, kısa bir iyileşme dönemi ile normal hayatınıza geri dönersiniz.

Güvenilir bir cerrah tarafından, uygun steril ortamlarda kaliteli bir meme protezi kullanılarak yapılan operasyonlar son derece güvenlidir ve oldukça başarılı sonuç verir. Meme büyütme ameliyatları estetik cerrahide çok uzun yıllardan beri uygulanan ve en çok talep edilen girişimlerden birisidir. Her geçen gün gelişen cerrahi yöntemlere kullanılan implant ve malzemelerin kalitesi de eklenince bu tip bir operasyona ihtiyaç duyan hastaların endişelenmeleri ve korkmaları yönünde hiçbir neden yoktur.

Ameliyata nasıl karar vereceğim?

Eğer uzun zamandan beri siz de yetersiz meme hacminden dolayı mutsuz oluyor ve bu durumu değiştirmek istiyorsanız öncelikle operasyon için hazır olup olmadığınızı gözden geçirmelisiniz. Her ne kadar meme büyütme bugün plastik cerrahide en kolay uygulanan işlem olsa da, her ameliyat kendi başına önemli bir süreçtir. Hastanın bu sürece hem maddi hem de manevi olarak hazır olması gerekir.

İyileşme dönemi için yeterli zamanınız var mı?

Sosyal durumunuz bu süreç için uygun mu?

Eğer çalışıyorsanız iş programınız bir ameliyat geçirmenize izin veriyor mu?

Psikolojiniz ve ruh haliniz sağlıklı mı?

Büyük bir kronik rahatsızlığınız var mı?

Maddi olarak bu operasyonu karşılayabilecek misiniz?

Eğer yukarıdaki tüm sorulara olumlu yanıt veriyorsanız, öncelikle kendinize güvenilir bir plastik cerrah seçerek değişime ilk adımı atabilirsiniz. İnternet bu süreçte hasta için birçok bilgiye kolayca ulaşabileceği bir mecra olarak yardımcı olsa da, aslında internet bu anlamda bir bilgi kirliliği tehlikesi ile de karşı karşıyadır. Özellikle forumlarda kimi zaman abartılı ibareler ya da kim tarafından yazıldığı belli olmayan taraflı görüşlerle kişiler bu durumdan korkabilir, ya da başlamadan fikir değiştirerek vaz geçebilir. Sizlere bu aşamada tavsiyemiz doğru ve tam bilgiyi direk olarak bir plastik cerrahtan almanızdır. İnternetten okuduğunuz makale ve bilgilerde de isimsiz yazılara itibar etmeyin. Okuduğunuz yazının kim tarafından kaleme alındığına mutlaka dikkat edin. En sağlıklı ve net bilginin sizi görüp muayene ettikten sonra hekiminiz tarafından verileceğini unutmayın.

Estetik operasyonlar (istisnai durumlar dışında) ihtiyaç değil, lükstür. Bu yüzden maddi olareak rahat olduğunuz bir dönemde olarak iyileşme dönemini ve sonrasını dara stressiz ve rahat olarak geçirmenizi öneririz. Ameliyat sonrasında kullanılacak ilaçlar ya da antibiyotikler olabilir. Kullandığınız sütyen korseyi değiştirmek ya da yeni bir tane edinmek isteyebilirsiniz. Genellikle bir günlük hastane kalışı yeterlidir ancak belki siz kendinizi daha konforlu hissetmek adına kalışı 1 gün daha uzatmak isteyebilirsiniz. Kan tahlili sonrasında değerlerinize göre belki hastaneden farklı bir tahlil yaptırmanız istenebilir. Tüm bunlar çok düşük ihtimalde olsa, olasılıklar dahilindedir. Birçok merkez ya da özel kurum fiyatı tüm prosedürleri kapsayacak şekilde herşey dahil bir sistemle belirler. Ancak olası bir takım ek masraflar için hasta yine de hazırlıklı olmalıdır.

Ameliyata karar aşamasında bir başka önemli konu da bu değişimi kendiniz için istiyor olmanızdır. Bu vücut sizin, dolayısıyla değişim için aldığınız kararlar da başkalarının düşüncelerine ve yorumlarına göre değil kendi beklentinize göre olmalıdır.

Ön Hazırlıklar

Meme büyütme operasyonuna karar verdiniz, işe önce kendinize güvenilir ve iletişim kurabileceğiniz bir plastik cerrah seçerek başlayın. Cerrahınızı seçtikten sonra ona sorularınızı DM ya da whats upp yoluyla değil, yüzyüze iletebilmek için bir muayene ve öngörüşme randevusu alın.

Bu görüşmeler hem hekimin hastanın beğenilerini, beklentilerini anlaması, hastanın operasyona uygunluğunu değerlendirmesi hem de hastanın yanıt bekleyen sorularının netleşmesi için oldukça önemlidir. Bu sebeple randevunuza yanında rahat konuşamayacağınız kişilerle gelmeyin, eğer geldiyseniz de doktorunuzla görüşmeye yalnız girin. İletişim estetik cerrahide başarının bel kemiğidir. Doktorunuza ne istediğinizi tam ve net şekilde anlatmalısınız.

Örneğin; hasta aslında büyük bir meme istiyor olabilir. Ancak kimi zaman toplumsal çekincelerden, kimi zamanda yanında kendisi ile görüşmeye giren kişilerden çekindiği ve utandığı için bu beklentisini dile getiremeyebilir. Sizin beklentinizi tam olarak bilen cerrahınız, protezinizi seçerken de bunu göz önüne alacaktır. Bu nedenle lütfen görüşme sırasında vereceğiniz bilgilerin tam ve eksiksiz olmasına özen gösterin.

Hekiminiz muayene sırasında şuanki mevcut meme yapınızı görerek size operasyon sonrasındaki sonuç için bilgi verecektir. Ayrıca memede olası bir kitle durumu için elle muayene ile rutin bir kontrol de yapılacaktır.

Bazı hekimlerde ameliyattan sonra dışarıdan görünecek büyüklüğü gösteren özel protezler vardır. Bu protezler ameliyat sırasında konulan protezlerden farklı olarak desteksiz bir sütyenin ya da dar bir tişörtün içine konulacak şekilde tasarlanmıştır. Bu deneme protezleri ameliyattan sonra dar bir giysi giydiğinizde nasıl görüneceği konusunda size yardımcı olacak ve boyut seçerken fikir verecektir.

Hangi Protez benim için uygun?

Meme protezleri şekil olarak iki gruba ayrılsa da; aslında çapı, sivriliği, yüksekliği gibi özelliklerle yüzlerce çeşittir. Bu tip özellikler hekim tarafından belirlenecek detaylardır ancak çeşitli beğeni ve taleplere cevap verecek protezler iki çeşittir.

  • Yuvarlak Protezler
  • Damla Protezler

Damla protezler yandan bakıldığı zaman tam bir su damlası gibi görünür ve doğal meme şekline mükemmel bir uyumla vücuda yerleşir. Doğal görüntü isteyen kişiler için çok isabetli bir seçimdir.

Yuvarlak protezlerde ise üst polde de (memenin üst bölgesi) yoğunluk ve dolgunluk fazladır. Damla protezde bunun aksine dolgun olan kısım alt poldedir. (Doğal meme yapısında olduğu gibi) Bu sebeple ameliyat sonrası görüntülerinde daha dolgun, daha seksi bir sonuç hedefleyen kişilere yuvarlak protez önerilir.

Protez seçiminde ameliyat sonrası sonuç beklentisi kadar, memenin mevcut şekli de etkilidir. Her meme yapısı damla protez için ya da her meme şekli yuvarlak protez için uygun olmayabilir. Özellikle hafif deforme olmuş, gevşek ciltli memelerde ameliyattan sonra dik ve dolgun sonuçlar almak için yuvarlak protez seçimi gerekebilir. Bu tip durumlarda doğru protez ile hem meme hacmi büyür, hem de memedeki gevşeklik ve hafif sarkık durum ortadan kalkabilir.

Hiç mevcut meme yapısı olmayan bedenlerde ise damla protez uygulandığında mükemmel doğallıkta sonuçlar alabilmek mümkündür.

Bu bilgiler ışığında hastaların kafa karışıklığı yaşaması oldukça doğaldır. “Hangi protez benim için uygun?” sorusunu cevaplama kısmını bu yüzden hekiminize bırakın. Hekiminiz

  • Şuanki mevcut meme yapınızı
  • Göğüs kafesi şeklinizi
  • Beden postürünüzü
  • Ameliyat sonrası istediğiniz görüntüyü
  • Hatta kişiliğinizi ve karakterinizi bile göz önünde tutarak sizin için en doğru protezi seçecektir.

Meme Büyütme Ameliyat Süreci

Hekiminize güvendiniz, tüm sorularınıza yanıt aldınız, iyileşme dönemi için gerekli zamanı ayarladınız ve ameliyat gününüzü aldınız. Peki bundan sonra sizi nasıl bir süreç bekliyor?

Bazı hastaların bu ameliyattan önce meme ultrasonu çektirmesi gerekebilir. Bu konuda elle muayene sırasında hekiminiz size bilgi verecektir. Eğer bir ultrason çektirmenizi isterse, bunu ameliyattan önce tamamlayıp mutlaka raporunuzu incelemesi için hekiminize ulaştırmalısınız.

Devamlı kullandığınız ilaçlarınız varsa bunlar hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bazı ilaçlar ameliyatınıza engel teşkil edebilir, bunlara devam mı etmeli yoksa kesmeli mi, hepsi hekiminiz tarafından size detaylı olarak bilgi verilmeli. Eğer depresyon ilacı içiyorsanız bunun dozunu ve ne süredir kullandığınıza dair hekiminize tam bilgi vermeniz, onun yapacağı yönlendirmenin sağlıklı olması açısından çok önemlidir.

Operasyondan önce ameliyat olacağınız kurum ya da merkezde size bir kan tahlili yapılır ve ameliyata uygun olup olmadığınız hekimlerce değerlendirilir. Bu tahlilde hem kan değerlerinize, hem vücutta enfeksiyon olup olmadığına hem de hastanın anesteziye uygunluğuna bakılarak uzmanlarca hastaya bilgi verilir.

Elbette her hekimin ya da kurumun uygulaması farklıdır, ancak ben hastalarımı ameliyat edene kadar en az 3 görüşme yapıyorum. Bu görüşmelerin sonuncusu da ameliyata girmeden önce olur. Operasyona girecek bir hastanın her zaman aklına takılan şeyler olabilir, bunlar için hiç çekinmeden hekiminden yanıt istemelidir.

Ameliyata girmeden önce hekim ve hasta yeniden bir araya gelir. Ameliyat planlaması yapılır. Meme büyütme ameliyatları plastik cerrahların en keyif alarak yaptığı uygulamalardan birisidir. İşlem yaklaşık olarak 1 – 1.5 saat kadar sürer. Hasta odasına geldiğinde ona özel bir sütyen giydirilmiş olarak uyanır. Bu sütyeni yaklaşık 15 gün boyunca gece gündüz – daha sonra bir 15 gün kadar da sadece akşamları takmaya devam etmesi istenir.

Ameliyattan birkaç saat sonra hastaya ilk yürüyüşü yaptırılır. Damar yoluyla verilen ağrı kesiciler hastaya ilk hissettiği yoğun ağrıları hafifletir. İlk gece hastanede kalış yapılır ve ertesi gün hekiminin kontrolünden sonra hasta taburcu olur.

Ne kadar ağrı olacak?

Meme büyütme ameliyatları kolay ve iyi sonuç veren bir operasyondur ancak bir miktar ağrılıdır. Bu ağrının şiddeti seçilen yönteme ve kişinin ağrı eşiğine göre de değişkenlik gösterir.

Kas üstü protez uygulamasında ağrı daha hafiftir. Ancak kas üstü uygulamalarda protezin ağrılığını cilt taşıyacağı için meme sarkması daha hızlı olarak gerçekleşebilir. Öte yandan kas altı uygulamaları, kas üstüne oranla daha ağrılı bir iyileşme sürecine sahiptir. Ancak bu teknikte protez kas dokunun altında olacağı için, ağırlığı cilt taşımaz. Dolayısıyla kas altı uygulamalar meme sarkmasını hızlandırmayacaktır. Kas altı yöntem daha ağrılıdır ancak daha sağlıklı olan ve daha çok tercih edilen yöntemdir.

Hasta ağrıyı en yoğun şekilde ameliyattan çıktığı an hisseder ve bu yoğunluk ilk gece boyunca devam eder. Ancak hastane ortamında damar yoluyla verilen ağrı kesiciler bu şiddetli ağrıların azaltılmasına ve hastanın geceyi daha konforlu geçirmesine yardımcı olacaktır.

Meme Büyütme Protezi ile Yaşam

Meme protezleri ameliyattan hemen sonra bir hayli sert ve ödemli olur. Bu ödemler gün be gün azalarak yok olur ve sertlik de yerini yumuşak bir hisse bırakır. İlk 3 ayın sonunda hasta oldukça yumuşak ve doğal görünen bir görüntüye ulaşır.

İyileşme döneminden sonra hasta meme protezlerinin varlığını hissetmez. Önceden yaptığı tüm sporları ve hareketleri yapabilir, yüz üstü yatarak uyuyabilir. Bugün kullanılan meme protezleri Amerikan FDA onaylıdır, uzun yıllar güvenle kullanılabilir.

Summary
MEME BÜYÜTME AMELİYATLARI KAÇ ÇEŞİTTİR
Article Name
MEME BÜYÜTME AMELİYATLARI KAÇ ÇEŞİTTİR
Description
Meme Büyütme Ameliyatları Kaç Çeşittir tüm merak ettiklerinizi tek bir makale de bir araya getirmeye gayret gösterdik. Kadınlarda meme hacmi ergenlik döneminin sonlarında tamamlanmış olur. Meme hacminin yetersiz olduğunu düşünen kadınlar ise bu durumu gizlemeyi, geçici ya da kalıcı şekilde çözümlemeyi kafaya koymuşlarsa eninde sonunda bu duruma bir çözüm getirirler. Ancak günümüzde meme büyütme konusunda birçok farklı yöntem ve metot akıl karışıklığına ve bilgi kirliliğine neden olmaktadır.

Leave a Reply