Meme Estetiği

Jinekomasti Nedir ve Neden oluşur?

Jinekomasti Erkekler de Meme BüyümesiJinekomasti erkeklerde göğüslerin olması gerekenden çok daha büyük olduğu durumda göğüs bölgesine cerrahi olarak müdahale edilmesine deniyor. Günümüzde hormonlu gıdaların tüketilmesi, aşırı alkol tüketimi, hormonsal bozukluklar, kullanılan ilaçlar, bazı hastalıklar (siroz, troid, böbrek hastalıkları) erkeklerde göğüslerin normalden büyük olmasına ve jinekomasti ameliyatlarının daha fazla yapılmasına neden oluyor. Bazen hiçbir sebep olmadan göğüsler genetik olarak büyük olabilir. Bu,  erkekleri görüntü olarak rahatsız edici bir durumdur. Özellikle ergenlik dönemindeki erkek çocuklar psikolojik olarak etkilenmektedir.

Erkeklerin %40’ ından fazlasında görülen göğüs büyüklüğü problemi, genellikle ergenlik çağında yani, 13-14 yaş civarında görülmeye başlar. Hormonların dengelenmesiyle göğüsler kendiliğinden küçülmesi beklenir. Bu dönemde erkek çocuğuna yaklaşım, çok çok önemlidir. Jinekomasti düşünülmeden evvel, ergenlik çağındaki hastanın yaklaşık 2 yıl kontrol altında tutulması gerekir. İki yıl sonunda herhangi bir küçülme olmazsa müdahale edilebilir.

Öncelikle erkek göğsündeki büyümenin sebebi araştırılmalıdır. Bunun için hormon testleri, karaciğer testleri, ultrason testi yapılmalıdır. Yapılan testler sonucu, göğüsün büyüklüğü, sarkma durumu göz önüne alınarak, ameliyatla göğüs dokusu, duruma göre de fazlalık derinin alınması yapılır.  Bazen sadece şişmanlama nedeniyle büyüyen erkek göğüslerindeki yağ, liposuctionla giderilebilir.

Ameliyat, lokal veya genel anesteziyle yapılır. Göğüs ucunun etrafındaki koyu renkten ufak kesi ile fazlalık doku çıkartılır. Aynı gün eve gidilebilir. Göğüs büyüklüğüne göre iltihap birikmemesi için diren konabilir. Diren1-2 günde çıkartılır. Göğüste morluk, şişlik, hassasiyet olması normaldir. Bu bir haftaya kadar geçer. Ağrı kesiciler kullanılır. Özel korse kullanılmalıdır. Bu 2-3 hafta çıkarılmamalıdır. Bu korse ağrıyı ve şişkinliği azaltıp, hastayı rahatlatır. Göğüs 1 ay kadar dış etkilerden korunmalıdır. Ağır spor yapılmamalıdır.

Jinekomasti ameliyatlarının bir başka yolu ise, göğüs içindeki yağ haznesinin mevcut alanda eritildikten sonra kanüllerle dışarı alınmasıyla da yapılabilir. Bu şekilde hasta çok daha konforlu bir iyileşme süreci yaşar. Yarası çok daha çabuk iyileşir. Kesi yapılmadığı sadece mikro girişlerle yağ dokusu çıkarıldığı için, alanda kesi izi yapılmadan son derece kolay olarak gerçekleştirilir.

Jinekomasti ayrıca endokrin sistem bozukluğu olarak da bilinmektedir http://www.bulentcihantimur.com/estetik/vucut-estetigi/jinekomasti . Çoğu zaman içeride gelişen dokunun kanserli hücre olabilme ihtimaliden dolayı, erkek memesindeki bu dokunun alınması önerilir. Bugün genç erkeklerin %70’inde, yeni doğan erkek bebeklerde, ergen erkeklerde, hormonal değişikliklerin etkisiyle geçici de olsa bu tarz bir büyüme sorunu ile karşılaşılmaktadır. Özellikle yenidoğan bebeklerin materyal hormonların yani anneden geçen hormonların etkisiyle bu tarz bir büyüme yaşaması, ortalama 1-2 ay içerisinde düzene girerek kaybolma eğilimi içerisine girer.

Jinekomasti gelişimi genellikle benign pubertal değişiklikleri ile ilişkilidir; ergen erkek çocuklarda, durum genellikle psikolojik sıkıntı kaynağıdır. Ancak, puberte jinekomasti vakalarının% 75’i tedavisiz başlangıcından itibaren iki yıl içinde jinekomasti ameliyatıyla çözümlenir. Nadir durumlarda, jinekomasti bazı hastalıkları tetiklediği ve birlikte oluştuğu bilinmektedir. Kısaca sağlıklı olsun olmasın, herhangi bir tetikleyici sebep olsun olmasın Jinekomasti bütün erkeklerde görülebilir. Jinekomastiyi tetikleyen klinefelter sendromlu ya da sistem bozukluklarına sebep olan bazı kanserler, endokrin sistemi nedeniyle doğal düşüşe girebilir ya da yaşlı erkeklerde bazı ilaçların kullanımı ile veya metabolik disfonksiyon ve testosteron üretimi ile artuş gözlemlenebilir.

Jinekomasti gelişiminden sorumlu olduğu düşünülen endokrin sistem bozuklukları estrojenlerin / androjenler üzerinde bugün pek çok araştırma yapılıyor. Östrojen ve androjenlerin düzeyleri hastalarda normal yani hormonel yaısına uygun olsa dahi jinekomastinin oluştuğu gözlemlenebiliyor. Bu tarz durumlarda ise, konunun kilo sorunu ve ya genetik alt yapıyla paralel bir gelişim gösterdiği düşünülüyor. Jinekomasti sorunu genellikle hemen teşhis edilir, doktor ayrıntılı öykünüzü dinler ve fiziki muayene sonrası sizi konu hakkında bilgi sahibi yapar. Eğer hormonal sebeplere bağlı olmadığını düşünüyorsa derhal müdahale ederek, çözüm yoluna gidilir.

Fakat hormonal bir sorundan kaynaklandığını düşünüyorsa da, öncelikle hormon ve tetikleyici nedenler çözümlenmeye çalışılır. Bu şekilde sorun kökünden çözümlenmediği sürece, mevcut alanda tekrar yağ birikimin oluşması olasıdır. Bu sebeple öncelikle sorun neyden kaynaklanıyorsa önce tedavi edilir sonra jinekomasti ameliyatı düşünülür.

Jinekomastinin klasik özelliği lastik veya glandüler dokuların erkek meme büyümesini tetikliyor olmasıdır. Derialtı altında palpe göğüs dokusu ile areola yumuşak aksinden meme başının yağ dokusuna kadar olan alanda birikim gözlemlenir. Bu genişleme bir göğüste ya da her iki göğüste de oluşabilir. Bazen erkek meme ucundan süt geldiği gözlemlenir, bu da aslında iç haznede bulunan tümörün, prolaktin hormonu salgılamasından kaynaklanan bir durumdur. Sütlü tahliye sorunu her jinekomasti sorunu yaşayan bireylerde görülmez, sadece ve sadece tümörün plrolaktin salgılama kapasitesine bağlıdır. Eğer jinekomasti meme içinde prolaktin salgılayan bir tümör var ise, bu durum yaşanır.

Erkek meme kanserini düşündüren jinekomasti çeşidinde ise, tümör varlığı ve 2 meme arasındaki asimetrik düzen durumudur. Eğer bu tarz bir sorun yaşanıyorsa, derhal bir doktorun konu hakkında geniş çerçeveli bir araştırma ve tedavi programı hazırlaması gerekir.

Jinekomasti erkeklerde meme büyümesine yol açar çünkü hormonlarda östrojen üretiminde bir artış, androjen üretimde azalma ya da bu iki faktörün bir kombinasyonu ile değişim yaşadığı gözlemlenir. Jinekomastide östrojen boyutu arttığı zaman bu hormon bir büyüme hormonu olarak görev yapar ve erkek meme dokusunu büyütür. Fakat yapılan son araştırmalar jinekomasti nedeninin yaklaşık% 25’inde bilinmeyen, çözümlenemeyen bir alt yapının da varlığı söz konusudur.

Kız bebek yada erkek bebek fark etmeksizin, yeni doğanların her iki cinsiyetinde de  bebekler doğuma yaklaşırken veya yaşamın ilk haftalarında meme gelişimi gösteririler. Gebelik sırasında plasenta androjenik hormonlar üretir. DHEA ve DHEA sülfat östrojenik hormonları, estron ve estradiol gibi…  Bu östrojenler plasenta tarafından üretilen sonra, bunlar bebeğe de geçer ve böylece bebekte geçici bir jinekomasti sorunu oluşur. Geçici olan bu sorun yani bebek jinekomastisi genellikle iki ya da üç hafta sonra düzelir. Ergenlerde Jinekomasti genellikle on ve on iki yaşları arasında başlar ve genellikle on sekiz ay sonra kaybolur. Azalan testosteron düzeyleri ve derialtı düzeyinde yağ dokusu fazlalığı, normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak görülen yaşlı erkeklerde jinekomastiye yol açabilir. Bu aynı zamanda senil jinekomasti olarak da bilinir. Bu erkeklerde artan yağ dokusu gibi östrojenler testosteron olarak androjenik hormonların artmasına neden olur. İnsan vücudu eğer yeterli beslenme düzeyinde değilse yine testosteron seviyeleri düşer ve böbreküstü bezleri böylece hormonal dengesizliğe neden olan östrojen üretmeye başlar ve Jinekomasti oluşabilir.  Normal beslenmeye yeniden başladıktan sonra düzelir.

Jinekomasti http://www.estetikinternational.com.tr/jinekomasti.html vakalarının yaklaşık % 10-25 b’lik bir kısmı ilaç kullanımına bağlı olarak geliştiği tahmin edilmektedir. Bu şekliyle fizyolojik olmayan jinekomasti olarak bilinir. Jinekomastiye neden olduğu bilinen ilaçlar ketokonazol, simetidin, gonadotropin salgılatıcı hormon analogları, insan büyüme hormonları, insan koryonik gonadotropin, antiandrojenler gibi bikalutamid, flutamid ve spironolakton, 5-alfa-redüktaz inhibitörleri gibi finasterid ve dutasterid…

Böbrek yetmezliği genellikle jinekomasti gelişimine katkıda bulunabilir. Diyaliz, böbrek yetmezliği jinekomastiyi azaltabilir. Ayrıca, birçok böbrek yetmezliği hastaları testosteron üretimi ve testiküler hasar baskılanmasından dolayı bir hormonal dengesizlik yaşarlar, üre yüksek düzeydedir ve bu da jinekomastiyi tetikler.

Karaciğer yetmezliği veya siroz, alkolik karaciğer hastalığı olanlarda jinekomasti gelişimi açısından risk altındadırlar.

Summary
Article Name
Jinekomasti Nedir ve Neden oluşur?
Description
Jinekomasti erkeklerde göğüslerin olması gerekenden çok daha büyük olduğu durumda göğüs bölgesine cerrahi olarak müdahale edilmesine deniyor.
Author

Leave a Reply