Meme Estetiği

Erkeklerde Jinekomasti ve Meme Küçültme

Erkeklerde Jinekomasti ve Meme Küçültme
Erkeklerde Jinekomasti ve Meme Küçültme

Erkeklerde Jinekomasti ve Meme Küçültme, Kadınlardaki büyük meme oluşumu sorunu bazı erkeklerde de görülebilmektedir. Vücuttaki hormanal değişiklik ve dengesizlikler, göğüslerde yağlanma, ailesel yatkınlık gibi temel faktörler, erkeklerde kadın memesine yakın, belirgin büyüklükte meme büyümesine yani jinekomasti sorununa yol açmaktadır. Belirgin ve gelişmiş göğüs kasları jinekomasti olarak değerlendirilmemelidir. Jinekomasti rahatsızlığı olan erkekler, belirgin, sarkık ve kadın memesine benzeyen göğüsleri nedeniyle pskilojik sorunlar yaşar. Kendini sosyal ortamlardan uzak tutar, göğüslerinin belirgin olmasından rahatsızlık duyarlar. Özellikle yaz aylarında tişört gibi ince kıyafetlerin altından göğüsleri belirgin olarak kendini gösterir. Bu yüzden kıyafet seçiminde sorunlar yaşarlar. Özgüvenleri örselenir. Beğenilmeme kaygısını kapılırlar. Erkek ve kız arkadaşlarıyla olan iletişimleri azalır, kendilerini gizlemek ve çevrelerinden soyutlamak zorunda hissederler.

Jinekomasti genellikle 10 ile 16 yaş aralığında görülür. Meme büyümesinin yüzde 65’i ergenlik döneminde oluşur. Ergenlik dönemindeki jinekomasti oluşumunun yüzde 70’i iki yılda, yüzde 90’ı üç yılda kendiliğinden ortadan kalkar. İlerleyen yaşlarda da yağ birikmesi faktörü jinekomasti oluşumuna yol açabilmektedir. Ergenlik öncesinde, ergenlik döneminde ve sonrasında meme büyümesine yol açan asıl neden kandaki kadınlık hormonunun erkeklik hormonundan daha fazla olmasıdır.

 

Jinekomasti türleri

Glandüler Tip Jinekomasti: Meme dokusunun büyümesinden kaynaklanır.

Adipoz Tip Jinekomasti: Bu tipin oluşumunda asıl neden yağ dokusunun artışıdır.

Bileşik Tip Jinekomasti: Hem meme dokusu hem de yağ dokusunun artışından kaynaklanır.

Jinekomasti operasyonu

Meme büyümesinin türü dikkate alınarak operasyon planlanır. Eğer ergenlik döneminden sonraki 3-4 yıl içinde kendiliğinden geçmeyen bir meme büyümesi varsa tedavisi için ameliyat gereklidir. Meme bezleri büyümüşse, fazla miktardaki kısım alınır. Ameliyat genel ya da lokal anestezi altında yapılır. Ortalama 1 ila 1.5 saatte tamamlanır. Ameliyattan sonra hafif ağrı oluşur.  Hasta operasyondan sonraki 2. ya da 3. günde günlük işlerini yapabilir. Yağ dokusunun fazlalığından kaynaklı meme büyümesi söz konusu ise bu durumda fazla yağlar liposuction ile alınarak tedavi gerçekleştirilir. Meme aşırı büyümüşse ameliyat sonrasında göğüs derisinde olası sarkmalar cilt germe yöntemiyle ortadan kaldırılır.

 

Summary
Article Name
Erkeklerde Jinekomasti ve Meme Küçültme
Description
Erkeklerde Jinekomasti ve Meme Küçültme, Kadınlardaki büyük meme oluşumu sorunu bazı erkeklerde de görülebilmektedir. Vücuttaki hormanal değişiklik ve dengesizlikler, göğüslerde yağlanma
Author

Leave a Reply